Başkanımızdan Mesaj

 

 

 

Bir tohum, toprakla kavuştuğunda başlar gelecek yolculuğuna. Toprak ananın kollarında gün be gün, emek emek filizlenir; yetişir, büyür. Biz insanlar da aynı tohumlar gibi gözlerimizi dünyaya ilk kez annelerimizin kucağında açarız. İlk gördüğümüz yüz onun yüzü, ilk tanıştığımız duygu onun sevgisidir.

Allah’ın kadınlara bahşettiği kutsal bir mertebedir annelik. Sonsuz emek, fedakârlık, özen, karşılıksız sevgi ve şefkattir. Evi sıcacık yuvalara dönüştüren, aileleri birbirine kenetleyen annelerimiz, geleceğin sağlıklı nesillerinin yetişmesinde de önemli bir göreve sahiptir. Bu yüzdendir ki, geleceğin filizleri annelerimizin ellerindedir.

Sevgisiyle, bilgisiyle, tecrübesiyle yaşımız kaç olursa olsun bizi yalnız bırakmayan, hayata hazırlayan, her daim kendinden önce tutan annelerimizin huzuru ve mutluluğu; başta ailenin, sonrasında toplumun huzuru ve mutluluğu demektir. Bu amaçla; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak, başımızın tacı annelerimizin evleri ve evlatlarının yanında hayatın içinde kendilerine de yer açmalarını istiyoruz.

Okul bahçesinde çocuklarını bekleyen annelerimizin spor yaparak hem boş zamanlarını değerlendirmeleri hem de sağlıklı bir hayata adım atmaları amacıyla 2016’da yılında “Evden Okula, Haydi Anneler Spora” projemizi başlattık. Projemiz sınırları aşarak bütün Türkiye’ye örnek oldu. Ve gelişerek annelerimizin spor yapabilecekleri, rutin sağlık kontrollerini gerçekleştirebilecekleri, mesleki eğitimlere katılabilecekleri çok yönlü bir gelişim programı haline geldi. Ve “Anne Şehir” adını aldı.

Tek bir okulda 40 anneyle başlayan projemiz bugün binlerce annemizin katılımıyla şehir hayatında etkisi hissedilen sosyal bir harekete dönüştü. “Anne Şehir” Çok Yönlü Gelişim Projesi, kentimizin huzur ve refah seviyesinde de gözle görülür bir artışı beraberinde getirdi.

Hayalimiz, mutlu ve sağlıklı bir şehre hizmet etmektir.

Annelerimiz bizim en kıymetlilerimizdir. Peygamber Efendimizin de dediği gibi “Cennet, anaların ayakları altındadır” bu nedenle de annelerimiz için ne yapsak az.

Tüm kadınlarımızı Anne Şehir Projemiz’de görmek dileğiyle…